Komunikaty dot. bezpieczeństwa


 

Pamiętaj, że Bank Spółdzielczy w Łańcucie nigdy nie prosi o:

  • autoryzację/zatwierdzenie ŻADNYCH operacji w Systemie Bankowości Elektronicznej, których użytkownik samodzielnie nie zlecał,
  • weryfikację identyfikatora, hasła lub danych kart płatniczych telefonicznie w Systemie Bankowości Elektronicznej oraz za pomocą wiadomości e-mail,
  • potwierdzenie zmiany formatu rachunku podczas logowania się do Systemu Bankowości Elektronicznej,
  • nie wymaga od klientów dodatkowego ubezpieczenia od realizowanych transakcji.

Wszelkie nietypowe komunikaty w Systemie Bankowości Elektronicznej, nieprawidłowe działanie Systemu Bankowości Elektronicznej należy bezzwłocznie zgłaszać. 



Informacje dla Klientów w związku z atakiem Rosji na Ukrainę

W związku z działaniami wojennymi na Ukrainie prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami.

Dbaj o bezpieczeństwo swoich pieniędzy
Zapewniamy, że pieniądze, które są na kontach w naszym Banku są bezpieczne. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez sztaby koordynujące cyberbezpieczeństwo oraz ciągłość pracy naszego Banku.
Dodatkowo przypominamy, że wszystkie depozyty w Polsce do kwoty 100 tys. euro są objęte stuprocentową gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Uważaj na oszustów
Miejmy świadomość, że obecna sytuacja geopolityczna to czas zwiększonej aktywności cyberoszustów. Pamiętaj, żeby zachować czujność i stosować się do zasad bezpieczeństwa, zarówno podczas korzystania z bankowości elektronicznej, jak i wykonywania zakupów w Internecie.
Nie podawaj nikomu swoich danych do bankowości internetowej, nawet jeśli osoba, z którą rozmawiasz przedstawia się jako pracownik banku.

  • Nie klikaj w linki w SMS-ach i mailach informujących o rzekomych niedopłatach za rachunki, przesyłki kurierskie czy podatki.
  • Czytaj na bieżąco nasze komunikaty bezpieczeństwa.
  • Z rozwagą i należytą ostrożnością podchodź do informacji rozprzestrzenianych przez media społecznościowe. Zanim w coś uwierzysz, sprawdź, czy źródło informacji jest wiarygodne.
  • Zapoznaj się z zasadami Jak dbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy.

Wypłaty gotówki
Apelujemy o racjonalne zachowanie. Pracownicy Banku, a szczególnie służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo, na bieżąco monitorują sytuację. Twoje pieniądze są w naszym Banku bezpieczne i cały czas możesz płacić bezgotówkowo, np. za pomocą karty lub BLIKA. Zaopatrzenie naszych oddziałów i bankomatów w gotówkę na bieżąco koordynujemy z Narodowym Bankiem Polskim.
 



Ograniczenia w płatnościach do/z Rosji i Białorusi

Uwaga na fałszywe wiadomości SMS
 


Uwaga na oszustów podszywających się pod maklerów oraz doradców inwestycyjnych 

Uwaga! Oszuści wykorzystują imiona i nazwiska osób lub nazwy podmiotów, które można znaleźć w rejestrach na stronie internetowej KNF. Oszuści już nie tylko podają się za pracowników Urzędu KNF, ale także za maklerów, doradców inwestycyjnych czy pracowników instytucji finansowych. Dane te są publicznie dostępne na listach lub w rejestrach prowadzonych przez KNF np. lista maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych.

Zobacz więcej


Oszustwa na BLIK-a. Sprawdź, jak nie stracić pieniędzy

Od kilku lat instytucje finansowe, krajowe zespoły reagowania na cyberprzestępstwa (CSIRT), a także Policja dokładają wszelkich starań, aby zapobiegać oszustwom internetowym. Mimo licznych ostrzeżeń w sieci, wciąż wiele osób je bagatelizuje. Co zrobić, aby chronić swoje pieniądze?

BLIK stop oszustom
Zobacz więcej


Bezpieczeństwo transakcji bankowych w Internecie - poradnik Związku Banków Polskich

Mając na uwadze Państwa bezpieczeństwo, Związek Banków Polskich przedstawia praktyczny poradnik zawierający podstawowe informacje i zasady, o których warto pamiętać. Dzięki nim, Państwa pieniądze będą jeszcze bezpieczniejsze. Przedstawiamy Państwu informacje o wykorzystaniu kart płatniczych oraz dokonywaniu transakcji w sklepach internetowych oraz korzystaniu z dostępu do Państwa pieniędzy za pośrednictwem zdalnych kanałów dostępu - Internetu, telefonu. Warto się z tymi zasadami zapoznać, warto o nich pamiętać.

Zobacz więcej
 


27 zasad bezpiecznego korzystania z kart bankowych

Przedstawiamy 27 rad przydatnych dla zachowania bezpieczeństwa podczas dokonywania transakcji kartami płatniczymi.

Przede wszystkim zachęcamy do zachowania szczególnej ostrożności przy przekazywaniu informacji poufnych, takich jak np. numer naszej karty, przez internet, telefon lub inne media. Powinniśmy mieć na względzie otoczenie, w którym aktualnie się znajdujemy, aby zminimalizować ryzyko, że wpadną one w niepowołane ręce. Najprostsza reguła bezpieczeństwa to kierowanie się zdrowym rozsądkiem.

Zobacz więcej
 


Bezpieczne zakupy przez Internet

W związku z coraz częstszymi przypadkami prób oszukiwania klientów korzystających z zakupów w Internecie Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich przygotowało kilka wskazówek, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

Zobacz więcej
 


Uwaga – Fałszywe połączenia telefoniczne

W ostatnich miesiącach częstym sposobem dokonywania przestępstw na szkodę klientów banków jest wykorzystanie telefonicznego połączenia głosowego z osobą, która jest przekonywana, że rozmawia z pracownikiem banku lub inną osobą godną zaufania (np. policjantem).

Zobacz więcej
 


Jak się chronić przed oszustwem na OLX?

Plaga wyłudzeń w Internecie stale rośnie. Wiele z nich dotyczy zakupów na platformie OLX.

Zobacz więcej
 


Ataki oszustów typu Voice phishing

W ostatnim czasie zanotowano ataki oszustów typu "voice phishing" na Klientów Banków, czyli innymi słowy próby telefonicznego wyłudzenia loginu i hasła do Bankowości oraz numeru karty z kodem CVV.

Zobacz więcej
 


Transakcje fraudowe w cyfrowym portfelu Apple Pay

W związku ze zwiększoną aktywnością cyberprzestępców, a tym samym zwiększoną liczbą występujących w ostatnim czasie transakcji fraudowych realizowanych w szczególności przy wykorzystaniu systemu płatności mobilnych i cyfrowego portfela Apple Pay poniżej przedstawiamy rekomendacje związane z najczęściej występującym schematem oszustw.

Zobacz więcej
 


Zapraszamy na cykl filmów pod hasłem "BĄDŹ CYBERBEZPIECZNY" w których popularny aktor Michał Piela ostrzega przed ułudą łatwych zarobków, fałszywymi linkami do płatności, oszustwami "na pracownika banku". Uświadamia, że numer karty płatniczej to dane poufne, kopie zapasowe są niezbędne, autoryzacja transakcji wymaga przeczytania treści komunikatu, i że hejtera dopingować nie warto. 
Poniżej odcinek 1 pt. Nie daj sie zwieść łatwym zarobkom!


Odcinek 2 pt. Uważaj na fałszywe linki do płatności!


 

Odcinek 3 pt. Numer karty płatniczej to Twoje dane poufne!

Odcinek 4 pt. Rób kopie zapasowe!
 

Odcinek 5 pt. Czytaj, co autoryzujesz!


Copyright © Bank Spółdzielczy w Łańcucie

strony internetowe rzeszów